Matchos arbatos nauda: ne tik madinga, bet ir sveika

Matcha arbatos nauda

Matchos arbatos nauda: ne tik madinga, bet ir sveika

Matcha arbata yra Japonijos kultūros ir tradicijos ikona, kuri pastaruoju metu tampa vis populiaresnė visame pasaulyje. Šis žaliasis gėrimas pasižymi savo unikaliu skoniu, sodriai žalia spalva ir daugybe sveikatos naudos. Šiame straipsnyje aptarsime matcha arbatos kilmę, gamybos procesą, sveikatos privalumus bei skirtingus jos panaudojimo būdus.

[lwptoc]

Matcha arbatos kilmė ir gamyba

Matcha arbata yra speciali žaliosios arbatos atmaina, kuri auga Japonijoje. Ši arbata gaminama iš Tencha lapų, kurie auginami po šešėliu. Tai leidžia išlaikyti didesnį kiekį chlorofilo ir aminorūgščių. Prieš džiovinant lapus jie yra garinami, kad išlaikyti žalią spalvą ir suteiktų ypatingą skonį. Po to, lapai yra malami į smulkius miltelius naudojant akmeninį malūnėlį. Šis miltelių pavidalas suteikia matcha arbatai būdingą tekstūrą ir skonį.

Matcha gamyba

1 pav.  Matcha arbatos milteliai

Sveikatos privalumai

Matcha arbatos nauda sveikatai yra didžiulė todėl kiekvienam reikėtų pabandyti ir vartoti:

1. Antioksidantų šaltinis: Matcha yra vienas iš geriausių antioksidantų šaltinių. Ji ypač turtinga epigalokatechinu galatu (EGCG), kuris gali padėti kovoti su laisvaisiais radikalais ir lėtinti senėjimo procesą.

2. Energijos ir budrumo padidinimas: Dėl didelio kofeino kiekio, matcha gali padėti padidinti energiją ir budrumą, nekeliant pernelyg didelio nerimo jausmo.

3. Svorio mažinimas: Matcha skatina metabolizmą ir gali padėti deginti riebalus, be to, ji padeda sumažinti apetitą.

4. Ramina protą: Matcha arbata yra turtinga L-teaninu, kuris gali padėti raminti protą ir pagerinti koncentraciją bei meditatyvumą.

Matcha maistinė vertė

Žemiau pateikiu lentelę su pagrindinėmis matcha arbatos maistinėmis medžiagomis 1-am arbatiniam šaukšteliui (apie 2 gramus) matcha miltelių:

Maistinė medžiaga Kiekis Rekomenduojama paros norma (RPN)
Kalorijos 5-10 kcal N/A
Baltymai ~1 g 46-56 g
Riebalai <0.5 g 44-77 g
Angliavandeniai ~1 g 225-325 g
Skaidulų kiekis <0.5 g 25-38 g
Kofeinas ~35 mg 400 mg
Vitaminas A ~290 IU 700-900 mcg (RAE)
Vitaminas C ~1.2 mg 75-90 mg
Vitaminas E ~0.5 mg 15 mg
Vitaminas K ~28 mcg 90-120 mcg
Kalis ~27 mg 2600-3400 mg
Kalcis ~4 mg 1000-1300 mg
Geležis ~0.6 mg 8-18 mg
Magnis ~2 mg 310-420 mg
Cinkas ~0.1 mg 8-11 mg
L-teaninas ~20-30 mg N/A
EGCG (epigalokatechinas) ~60 mg N/A

1 Lentelė. Pagrindinės matcha arbatos maistinės medžiagos

Maistinių medžiagų kiekis gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo matcha arbatos veislės, tačiau ši lentelė suteikia bendrą idėją apie pagrindines maistines medžiagas, kurias rasite matcha arbatos milteliuose.

Kaip paruošti ir vartoti matcha arbatą

Matcha arbata tradiciškai paruošiama ištirpinus matcha miltelius karštame vandenyje ir plakant ją specialia šluotele, kol atsiranda putos. Matcha šluotelė, žinoma kaip chasen, yra tradicinis įrankis, naudojamas matcha arbatos plakimui ir putų formavimui. Paprastai pagamintas iš bambuko, šis lankstus ir lengvas įrankis. Chasen leidžia tolygiai sumaišyti matcha miltelius su vandeniu ir suteikia puodeliui subtilaus švelnumo, kuris yra būdingas sklandžiai paruoštam matcha gėrimui.

Tačiau šiandien matcha gali būti naudojama ir kituose receptuose, pvz., kokteiliuose, ledų gamyboje, desertuose ir net kavos puodelyje. Taigi, matcha yra ne tik skanu, bet ir lankstus ingredientas.

matcha sūrio pyragas2 pav. Matcha sūrio pyragas

Matcha arbatos kultūra Japonijoje

Matcha arbata yra esminė Japonijos chanoyu (arbatos ceremonijos) dalis. Ši ceremonija atspindi japonų kultūros dvasią, harmoniją, pagarbą ir tyrumą. Arbatos ceremonija yra ne tik ritualas, bet ir socialinis įvykis, kuriame dalyvauja tiek šeimininkas, tiek svečiai. Tai leidžia žmonėms susitelkti, pabendrauti ir pasimėgauti malonumais, kurias teikia matcha arbata.

Išsirink Matcha arbatos miltelius

MRM Nutrition, Matcha Green Tea Powder,  (170 g) – ekologiškoje pakuotėje, be GMO, sertifikuotas veganams, be glitimo. Daugumos žmonių pamėgta.

Matcha

3. Pav. MRM Nutrition, Matcha Green Tea Powder

Navitas Organics, Organic Matcha Powder,  (85 g) – augalinis supermaistas, 5 kalorijos – augalinės aminorūgštys – žemoje temperatūroje džiovintos , aukščiausios kokybės žaliosios arbatos milteliai, sodraus skonio, palaiko pusiausvyrą ir gyvybingumą, ekologiškas pagal Control Union sertifikatą, be GMO, be glitimo, veganiškas, be BPA, aukščiausios kokybės.

Navitas Matcha

4. pav. Navitas Organics, Organic Matcha Powder

California Gold Nutrition, MATCHA ROAD, Matcha + Vitamin C – Trial Pack, 3 Countsu  vitaminu C, imbieru ir ciberžole. Tinka vegetarams ir veganams. Sukurta be glitimo, GMO ar sojos. 3 gardūs skoniai: originalus, citrusinis imbieras ir drakono vaisiaus.

Matcha + vitamin C

5 pav. California Gold Nutrition, MATCHA ROAD, Matcha + Vitamin C – Trial Pack

Išvada

Matcha arbata yra ne tik madingas, bet ir sveikas pasirinkimas. Ji pasižymi ne tik savo unikaliu skoniu ir spalva, bet ir suteikia daugybė naudos sveikatai, tokios kaip antioksidantų kiekis, energijos padidinimas, svorio mažinimas ir protinės sveikatos palaikymas. Be to, matcha yra įdomus ir lankstus ingredientas, kuris gali būti naudojamas įvairiuose patiekaluose ir gėrimuose. Taigi, išbandykite matcha arbatą ir stebėkite, kaip ji gali pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.

    Sekite mane socialiniuose tinkluose

    Susisiekite

    Astipri.lt © 2023 Visos teisės saugomos